آشنایی با صنایع دستی ایرانی | قلمکاری اصفهان

اولین چیزی که بعد از شنیدن صنایع دستی به ذهن بیشتر ما خطور می کند، سوغاتی و سفر می باشد اما صنایع دستی چیزی فراتر از سوغاتی می باشد و در واقع یک سفیر قدرتمند از فرهنگ، اندیشه هنری و تاریخ هر سرزمینی می باشد و در واقع بخش پویای دنیای امروز گردشگری بوده.
صنایع دستی در هر خطه ای نمایش خیره کننده ای از  جوهره و طبیعت فرهنگ بومی آن سرزمین می باشد، یکی از مهمترین خصوصیات صنایع دستی تأمین قسمت عمده مواد اولیه از منابع داخلی می باشد که به همین دلیل این صنایع را صنایع بومی اطلاق می کنند.
از جمله صنایع دستی زیبا و اصیل ایرانی می توان به خاتم کاری، قلم زنی، مسگری، میناکاری، سفالگری، قلمکاری و فیروزه کوبی اشاره کرد که هر کدام به نوعی بیانگر فرهنگ و اندیشه هنری ایرانیان می باشد. محصولاتی که بیش ترین مراحل اساسی تولید آنها به وسیله دست و ابزار دستی  می باشد.

 یکی از انواع صنایع دستی ایرانی که نمادی عظیم از فرهنگ و هنر ایرانی می باشد، محصولات قلمکاری می باشد که سفره قلمکاری یکی از انواع تولیدات این عرصه هنری می باشد که استفاده از پیشرفت های زمانه در تولید این پارچه ها تاثیر چندانی نداشته است.
صنایع دستی که تولیداتی با محوریت هنر، ذوق زیباشناختی و خلاقیت اقوام ایرانی بوده و به نوعی بیانگر اندیشه و هنر مردمان ایرانی می باشد که برای برآورده کردن مایحتاج مردم در دوران های مختلف تولید شده اند، از این میان می توان به پارچه های قلمکاری اشاره کرد که برای رقابت با پارچه های چینی وارد بازار شد و محصولات متنوعی همچون سفره قلمکاری اصفهان، لباس و ... تولید می شود.
با توجه به اینکه هنر قلمکاری در اصفهان بیشترین تولید کنندگان را دارد بنابراین خرید سفره قلم کاری یکی از گزینه های خرید برای هر گردشگری در این شهر می باشد.
برای مشاهده مجموعه ای بینظیر از دست‌ساخته‌های هنرمندان ایرانی و خرید عمده سفره قلمکار اصفهان به لینک زیر مراجعه نمائید.

 


 

برای مشاهده و خرید کلیک کنید

خرید